ua en ru

Володимир Хоменко: "За минулої влади половина ринку алкоголю працювала в тіні"

Автор: RBC.UA
Перший заступник голови Державної фіскальної служби (ГФС) України, начальник податкової міліції Володимир Хоменко в інтерв'ю РБК-Україна розповів про попередні результати перевірки ринку алкоголю.

Перший заступник голови Державної фіскальної служби (ГФС) України, начальник податкової міліції Володимир Хоменко в інтерв'ю РБК-Україна розповів про попередні результати перевірки ринку алкоголю.

РБК-Україна: минулого тижня податкова міліція заявила про виявлення величезних зловживань колишнім керівництвом ДП "Укрспирт". Враховуючи, що державний холдинг є найбільшим гравцем на вітчизняному ринку алкоголю, у скільки Ви оцінюєте обсяг тіньового ринку спиртних напоїв?

Володимир Хоменко: За інформацією, якою ми володіємо, станом на початок 2014 р. можна говорити, що 40-50% цього ринку перебували в тіні. Сьогодні тінь скоротилася до 10-15%. У всякому разі, такі оцінки дають самі виробники і оператори алкогольного ринку.

РБК-Україна: Крім державного "Укрспирту", які ще відомі компанії були помічені серед злісних порушників податкового законодавства?

Володимир Хоменко: Коли держава сама провокує вакханалію на ринку, мало хто залишається в стороні від зловживань. Є обґрунтовані претензії до восьми підприємствам - виробникам алкогольних напоїв, яким донараховано різні суми податків. Ще по семи відомим виробникам йдуть кримінальні провадження по мінімізації податків.

Конкретні компанії називати не буду, тому що є презумпція невинності і попереду ще суди.

Це до речі серйозна проблема в діяльності податкової міліції. У нас є кримінальні справи, конкретні факти, обґрунтовані претензії, але озвучувати цю інформацію, як би суспільству не хотілося почути конкретику, ми не можемо, поки немає остаточних судових рішень.

РБК-Україна: Про яку загальній сумі втрат держбюджету йде мова?

Володимир Хоменко: Загальну суму назвати важко, оскільки ще йде слідство, суди, перевірки.

За матеріалами відносно "Укрспирту" наступна картина. Понад 750 млн грн - заволодіння держкоштами. Понад 400 млн грн - ухилення від сплати податків. Ще 860 млн грн - втрати від схем з виробництвом непідакцизного спирту у вигляді компонента моторного палива альтернативного. 1 млрд 588 млн грн бюджет недоотримав від несплати акцизного податку.

Представники "Укрспирту" настільки увірували у свою безкарність, що замість акцизних марок придумали обклеювати пляшки з алкоголем зовні схожими рекламними етикетками. І це тільки з "Укрспирту".

Цифри по приватним кампаніям хоч не такі великі, але там і обсяги виробництва на порядки менше. Мова йде про десятки мільйонів гривень. Це теж не дрібниця.

РБК-Україна: Зазначені порушення відбувалися з ініціативи самих компаній або якісь "нормативи" спускалися згори, так би мовити, представниками попередньої влади?

Володимир Хоменко: Колишнє керівництво "Укрспирту", швидше за все, мало свої особливі взаємовідносини з державним керівництвом.

Масштаби зловживань просто зашкалювали. Таке неможливо ні приховати, ні провернути без серйозного заступництва нагорі. В тому числі, і без покривання в керівництві фіскальних органів.

Запускався звичайний ринковий механізм: якщо найбільший гравець економить на податках і демпінгує, то створюються абсолютно неконкурентні умови для всіх інших. Далі - або ти втрачаєш ринок, або теж змушений мінімізувати витрати. Такі створювалися правила гри.

РБК-Україна: Серед експертів є кілька точок зору на процеси навколо "Укрспирту". Одні кажуть, що це артпідготовка перед приватизацією підприємства, інші - що це передвиборча кампанія партії влади.

Володимир Хоменко: Ні те, ні інше. Це частина цілого комплексу широкомасштабних заходів по наведенню порядку на ринку підакцизних товарів. По нелегальному ринку тютюну і нафтопродуктів теж є досить цікаві результати. Ще трохи - і ми їх озвучимо.

Все досить логічно і прозоро. За небувалим розквітом зловживань, рано чи пізно завжди йде наведення порядку, виявляються цифри і схеми, які вражають.

РБК-Україна: чи Підтримуєте ви періодично виникає ідею приватизації "Укрспирту"?

Володимир Хоменко: Підтримую двома руками. І це стосується не тільки "Укрспирту". Нормальній державі завжди вигідніше мати справу з декількома десятками середніх і дрібних компаній, ніж з однієї мега-корпорацією, керівництво якої завжди прагне або сісти на голову, або залізти в кишеню.

Подивіться на будь-яку монополію або велику держкомпанію. Всякий раз, коли змінюється влада, там виявляються масштабні зловживання. Кожен раз повторюється одне і те ж.

РБК-Україна: Противники приватизації кажуть, що іноземці тільки і мріють скупити підприємства українського харчопрому, щоб потім їх знищити, як небажаних конкурентів. Тисячі людей опиняться на вулиці, податки платити буде нікому і т.д.

Володимир Хоменко: Це історії про "злого фермера і доброго голову колгоспу" з журналу "Крокодил" 70-х років минулого століття.

По-перше, досить подивитися на вітчизняні підприємства харчопрому, щоб побачити, що велика їх частина є дуже успішними і конкурентноздатними компаніями європейського і світового рівня.

По-друге, потрібно чітко розуміти, у чому полягає головний зміст політики держави. А сенс в тому, щоб дати суспільству якісні продукти за доступними цінами та надати ті соціальні блага, які виробляються за рахунок сплати податків.

Не потрібно винаходити велосипед, достатньо прозорою приватизаційної процедури та чіткого контролю за дотриманням зобов'язань новими власниками, щоб інтереси держави та суспільства були захищені.

РБК-Україна: Алкоголь завжди був більше, ніж просто харчовим продуктом. Простіше кажучи, дешева горілка - основа високого рейтингу влади.

Володимир Хоменко: Макарони і картопля - ще більш стратегічні продукти. Але це не означає, що потрібно створювати окреме міністерство чи відповідну держкорпорацію.

Люди вже починають розуміти, що від держави потрібно вимагати не дармової горілки, а якісної освіти, доброго здоров'я, працюючої правоохоронної і судової системи. А спроможність держави вимірюється його здатність збирати податки.

Які податки платимо і збираємо - в такій державі живемо.

Розмовляв Павло Круглов